Zubné implantáty: umenie v ústach

Na stratu zuba, najmä ak to pri úsmeve nie je veľmi vidieť, si poniektorí veľmi rýchlo zvyknú. Chýbajúci zub, resp. priveľká medzera, ktorá po ňom ostala, sa však časom stáva problémom pre ostatné zuby.

Okrem estetických problémov dochádza v mieste chýbajúceho zuba k ústupu kosti. „Chýbajúci zub môže spôsobiť aj funkčné problémy, hoci pri žuvaní,“ vysvetľuje Dr. Libor Michna, MSc., zo stomatologickej kliniky ArtDentistic v Bratislave. Okolité zuby majú navyše tendenciu sa do medzery poposúvať a v horšom prípade hrozí kolaps zuboradia.

„Mne dlhé roky chýbala dolná šestka,“ hovorí 45-ročná Beata z Bratislavy. „Keďže nemám založené ani dolné päťky, mala som vpravo dole celkom slušnú medzeru medzi štvorkou a sedmičkou. Zvykla som si na to. Po istom čase ma však stomatológ upozornil, že v hornom zuboradí sa mi začína vysúvať von protiľahlá šestka. Chýbal jej žuvací protitlak. Povedal mi, že ak sa s tým nerozhodnem niečo robiť, časom prídem aj o horný zub. A tak som sa rozhodla pre implantát…“

Celý článok k dispozícií na: https://zdravie.pravda.sk/zdrava-krasa/clanok/410012-zubne-implantaty-umenie-v-ustach/