Dentálna hygiena a starostlivosť o zuby v domácom prostredí

Individuálny prístup, kontinuálne vzdelávanie, viac ako dvadsaťročná prax – doma i vo svete, moderné technológie, precíznosť a dôvera pacientov vo funkčný a estetický výsledok. To všetko a viac poskytuje dentálna klinika ArtDentistic, ktorú vlastnia stomatológovia a manželia Michnovci. Prevencia, pravidelná dentálna hygiena a kvalitná starostlivosť o zuby v domácom prostredí vám môže zabezpečiť, že do ArtDentistic budete chodiť skôr na dobrú kávu ako na dlhodobé zákroky v zubárskom kresle.

Dentálna hygiena a starostlivosť o zuby v domácom prostredí - 01 - ArtDentistic

Prevencia sa začína v zubárskom kresle...

Dentálneho hygienika mnohí z nás pred pár rokmi vôbec nepoznali a ani nevyhľadávali. V súčasnosti však už všetci dobre vieme, že dentálna hygiena má nezastupiteľnú úlohu hlavne v prevencii. „Ak pacient absolvuje dentálnu hygienu aspoň dvakrát do roka, výrazne sa znižuje riziko neodhalenia vážnejších problémov so zubami alebo s ďasnami,“ hovorí zubárka Valéria Michnová. Dentálna hygiena zahŕňa nielen odstránenie zubného kameňa a zubného povlaku, odstránenie farbenej pigmentácie, zubného povlaku, fluorizácia zubov, ošetrenie ďasien pri paradontóze či parodontitíde, ale aj samotnú prípravu vyšetrenia u zubného lekára. Ak patríte k pacientom, ktorí navštevujú svojho zubára pravidelne, neznamená to, že sa doma nemáme o svoje zuby starať, práve naopak. „Snažíme sa naučiť pacientov starať sa o  zuby a ústnu dutinu aj v pohodlí domova. Vyberať tie najlepšie produkty a odporučiť im kvalitnú starostlivosť v domácom prostredí. K týmto výrobkom patria aj produkty od japonskej značky Sangi, jednej z globálnych inovátorov v starostlivosti o zuby,“ hovorí MUDr. Valéria Michnová z dentálnej kliniky ArtDentistic, ktorá ponúka predaj výrobkov od značky Sangi priamo na klinike.

 

Keď sa spoja kvalita a skúsenosti

História značky Sangi je obzvlášť zaujímavá. Siaha až do 70. rokov, keď sa NASA zaoberala problémom, ako nahradiť potrebné minerály, ktoré sa vytrácajú zo zubov astronautov počas vesmírnych misií v prostredí bez gravitácie. Sangi od NASA získalo patent na technológiu a vďaka nemu vznikla už v r. 1980 remineralizačná zubná pasta na báze hydroxyapatitu, čo je zubnej sklovine vlastná forma vápnika a fosforu (hydroxyapatit je anorganický minerál, najvýznamnejšia súčasť tvrdých tkanív ľudských kostí a zubov). Vysokokvalitné ošetrenie skloviny bez fluoridov znamenalo prelom v doterajšej starostlivosti o zuby. Po niekoľkoročnom testovaní a výskumoch lekársky hydroxyapatit vyvinutý spoločnosťou Sangi schválilo japonské ministerstvo zdravotníctva ako účinný prostriedok na prevenciu zubného kazu. Spoločnosť Sangi vyrába zubné pasty značiek Apagard, Apadent a ordinačnú starostlivosť Apapro.

Dentálna hygiena a starostlivosť o zuby v domácom prostredí - 02 - ArtDentistic

Je postarané aj o citlivé zuby

Citlivosť zubov začína vznikať vtedy, keď dôjde k obnaženiu vnútornej časti zuba, ktorá sa nazýva dentín. Dentín sa nachádza pod sklovinou a ďasnami. Dentínom prechádzajú smerom k stredu zuba tisíce mikroskopických kanálikov. Hneď ako sa dentín obnaží, vonkajšie podnety (napríklad chladný nápoj alebo naopak horúci) môžu stimulovať nervy vnútri zuba, čo má za následok charakteristickú krátku ostrú bolesť spôsobenú zvýšenou citlivosťou zubov (dentínovou hypersenzitivitou). Iba zubný lekár môže potvrdiť, či trpíte na dentínovú hypersenzitivitu. Hydroxyapatit obsiahnutý v pastách spoločnosti Sangi vytvára na sklovine ochrannú vrstvu, čím výrazne znižuje citlivosť zubov. Zabraňuje tiež minerálnemu rednutiu skloviny a zvyšuje jej priesvitnosť, po čase používania sú tak zuby prirodzene biele a lesklé. Zubné pasty Apagard a Apadent tiež obsahujú nulové alebo minimálne množstvo abrazívnych látok. Chránia teda proti zubnému kazu, citlivosti a zožltnutiu. Sangi sa týmto radí medzi profesionálnu dentálnu kozmetiku. Dodnes sa predalo vyše 130 miliónov zubných pást niekoľkých druhov podľa individuálnych potrieb každého zákazníka.

Zdroj: PROFIMED