Pred letnou dovolenkou navštívte zubára

Zubný kaz v raných štádiách nebolí. Prítomný je vtedy na povrchu skloviny. Ak sa však nelieči, šíri sa hlbšie, do dentínu až k pulpe. A to už bolestivé je. Málokto z nás ale myslí na prevenciu, čo je podľa zubnej lekárky chyba. Nielen pred dovolenkovým obdobím. „Návšteva zubára nemusí byť nepríjemná. Ak sa človek dostatočne venuje svojmu ústnemu zdraviu a pravidelne absolvuje preventívne prehliadky, nie je priestor na obavy. Počas prehliadky sa zakaždým zameriavame na celkové zdravie ústnej dutiny. Sledujeme nielen riziko vzniku zubných kazov, ale tiež stav ďasien, mäkkých tkanív a zubných krčkov. Ak sú odhalené, tiež nám môžu spôsobiť problémy na dovolenke,“hovorí MUDr. Valéria Michnová, z bratislavskej stomatologickej kliniky ArtDentistic.  

 

Návštevou zubára, prípadne absolvovaním dentálnej hygieny, sa starostlivosť o zuby pred dovolenkou nekončí. Pozornosť by sme im mali venovať aj počas horúcich letných dní. „Ide o obdobie, počas ktorého častejšie konzumujeme jedlá a nápoje, ktoré sa môžu podpísať pod stavom zubnej skloviny. Oslabujú ju citronády, čerstvé šťavy alebo obľúbené smoothie. Ideálne je, ak si po ich užití vypláchneme ústa čistou vodou, čím znížime kyslé prostredie,“pokračuje stomatologička.

 

Miesto pre kefku

Podľa zubnej lekárky Valérie Michnovej by sme nemali zabudnúť ani na pomôcky dôkladnej ústnej hygieny. „Okrem kvalitnej zubnej kefky má byť v kufri miesto aj pre medzizubné kefky, dentálnu niť, škrabku na jazyk, ústnu vodu.“Ideálne je, ak je ústna voda fluoridovaná. Vhodné sú tiež xylitolové žuvačky, prípadne tie bez cukru. A tiež dostatočný pitný režim. Suché prostredie v ústach je totiž ideálne pre rozmnožovanie nebezpečných baktérií. A tie na dovolenku ani do úst nepatria.